سئو چیست؟

سئو به معنای بهینه‌سازی موتور جستجو است و فرآیندی است که برای بهینه‌سازی پیکربندی فنی، ارتباط محتوا و محبوبیت لینک یک وب‌سایت به‌کار می‌رود تا صفحات آن به راحتی قابل یافتن، مرتبط‌تر و محبوب‌تر در مورد جستارهای جستجوی کاربر شوند و در نتیجه، موتورهای جستجو رتبه‌بندی بهتری به آن‌ها می‌دهند.

موتورهای جستجو تلاش‌های سئو را توصیه می‌کنند که هم برای تجربه جستجوی کاربر و هم برای رتبه‌بندی صفحه مفید است، با ارائه محتوایی که نیازهای جستجوی کاربر را برآورده می‌کند. این شامل استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در عناوین، توضیحات متا ، و سرفصل ها (H1)، شامل URL های توصیفی با کلمات کلیدی به جای رشته های اعداد، و نشانه گذاری طرحواره برای مشخص کردن معنای محتوای صفحه، از جمله بهترین روش های SEO است.

تحقیق کلمات کلیدی

هیچ کمبودی در ابزارهای ساخته شده برای تحقیق کلمات کلیدی وجود ندارد (به معنای واقعی کلمه صدها مورد) و آنها دامنه را از مبتدی تا بسیار پیشرفته اجرا می کنند. آنها همچنین از کاملاً ابتدایی و غیر مفید تا فوق‌العاده ارزشمند متغیر هستند.

هنگامی که به درستی انجام می شود، بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی گردش کار شما را ساده و ساده می کند – آنها یافتن کلمات کلیدی مناسب را آسان تر می کنند و داده هایی را که برای رتبه بندی واقعی آنها نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهند. اما آنها نباید از شما بخواهند که حساب بانکی خود را خالی کنید و فرزند اول خود را بفروشید تا به این داده ها دسترسی داشته باشید.

پس از سال‌ها کار با چندین مشتری که از همه ابزارهای مختلف برای تحقیق کلمات کلیدی و بهینه‌سازی محتوای SEO استفاده می‌کنند، بهترین (و بدترین) آنها را دیده‌ام – و می‌دانم که انتخاب ابزار برنامه‌ریز کلمه کلیدی مناسب چقدر مهم است. برای کمک، بیش از 70 ابزار را با یک گزینه رایگان برای تحقیق کلمات کلیدی در نظر گرفتم. پس از آزمایش عمیق، در اینجا چهار بهترین ابزار رایگان تحقیق کلمات کلیدی، از جمله بزرگان همه جانبه و برنامه های ساخته شده برای موارد استفاده خاص تر، آورده شده است.

 • Use Google AMP

 • Responsive Website

 • Use ALT Attributes

بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

ویژگی‌هایی که برای یک ابزار تحقیق کلیدواژه عالی ایجاد می‌کنند بسیار ساده هستند: شما یک کلمه کلیدی را جستجو می‌کنید و ابزار در مورد آن به شما می‌گوید. اما روش‌های بسیار متفاوتی برای استفاده از داده‌های کلیدواژه وجود دارد، بنابراین من می‌خواستم ابزارهایی را پیدا کنم که بتوانند انواع موارد استفاده را انجام دهند، همراه با چند مورد که برای برخی از محبوب‌ترین کاربردها برای تحقیق کلمات کلیدی طراحی شده‌اند.

در طول آزمایش، من در درجه اول به فاکتورهای زیر نگاه کردم تا مشخص کنم کدام برنامه ها لیست اولیه ما را تشکیل می دهند.

 • داده ها گنجانده شده است. بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی تمام داده هایی را که برای رتبه بندی کلمه کلیدی انتخابی خود نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. همه برنامه‌هایی که انتخاب کردیم حداقل شامل ترافیک، دشواری کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل SERP رقابتی می‌شوند .

 • منابع اطلاعات. شما باید بتوانید اطمینان داشته باشید که داده‌های کلمه کلیدی شما عاری از خطا و سوگیری است، بنابراین در نظر گرفتن اینکه داده‌ها در هر ابزار تحقیق کلمه کلیدی از کجا می‌آیند، گام مهمی برای ما بود. هر ابزاری که اضافه کرده‌ایم حداقل داده‌ها را از Google Analytics یا Google Search Console وارد می‌کند.

 • راهنمای بهینه سازی کلمات کلیدی برای استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، نباید 10 سال پیشکسوت صنعت سئو باشید – بهترین ابزارها پیشنهادات ساده و سرراستی را برای بهینه سازی کلمات کلیدی شما ارائه می دهند. ابزارهایی (مانند Ahrefs، Semrush و Moz) وجود دارند که تجزیه و تحلیل کامل سئو سایت شما را انجام می دهند و همه چیز را از سرعت سایت و جزئیات فنی گرفته تا اعتبار دامنه و دسته های موضوعی بررسی می کنند. این چیزی نیست که ما در اینجا به دنبال آن هستیم. ما به دنبال ابزارهایی هستیم که هر صاحب کسب و کار یا بازاریاب بتواند از آنها برای درک سریع کلمه کلیدی هدف خود و بهینه سازی سایت خود برای رتبه بندی آن استفاده کند.

 • کمک هزینه طرح و ارتقاء رایگان. برخی از ابزارها شامل نتایج بسیار محدود به صورت رایگان هستند و آن را “طرح رایگان” می نامند. یا محدودیت‌های زمانی برای طرح رایگان قائل می‌شوند و عملاً آن را بیشتر آزمایشی می‌کنند. من فقط ابزارهایی را با طرح‌های رایگان همیشه سبز گنجانده‌ام که به اندازه کافی مفید باشند – و وقتی زمان ارتقا فرا می‌رسد، آن‌ها هم ضرر نمی‌کنند.

 • عملکرد مستقل از آنجایی که شما به دنبال چیزی رایگان هستید، ابزار کلیدواژه شما باید یک فروشگاه یک‌جا باشد—بدون نیاز به ابزار یا افزونه‌های اضافی که برای شما کار کنند، به خصوص نه ابزارهایی که مجبور به پرداخت هزینه باشید.

برای یافتن بهترین ها، هر ابزاری را که آن جعبه ها را علامت زده بود با اجرای یک پروتکل عمیق در آزمایش قرار دادم. در اینجا روند کار آزمایشی من به نظر می رسد:

 • در صورت نیاز، یک حساب کاربری ایجاد کردم و هر گونه آموزش نصب شده یا راهنمای ارائه شده را مرور کردم (بسیاری از این برنامه‌های رایگان نیازی به ایجاد حساب یا ارائه هیچ‌گونه نصب داخلی ندارند).

 • من چند نوع کلیدواژه مختلف را جستجو کردم – به عنوان مثال، “ابزارهای تحقیق رایگان کلمات کلیدی”، “کیک شکلاتی”، و “بهترین کفش های ورزشی سفید”—تا نتایج را برای اهداف جستجوی مختلف ببینم .

 • بررسی کردم که کدام کلمات کلیدی، معیارها و سایر داده‌های مرتبط ارائه شده است. همچنین منبع را یادداشت کردم، اینکه آیا اطلاعات از گوگل گرفته شده است، یا شامل وب سایت های غیر موتور جستجو (مانند رسانه های اجتماعی یا انجمن ها)، یا از داده های بومی خود ابزار گرفته شده است.

 • کمک هزینه برای طرح رایگان را تأیید کردم – خواه محدود به زمان، تعداد نتایج، معیارهای گنجانده شده، جستجوها در روز یا ماه یا موارد دیگر – و هزینه ارتقاء به یک طرح پولی در صورت نیاز.

 • در صورت وجود، من ابزارهای اضافی تحقیق کلمات کلیدی مانند تجزیه و تحلیل شکاف رقابتی، ویژگی های بهینه سازی محتوا و موارد دیگر را آزمایش کردم.

پس از گذراندن بیش از ده ساعت با این برنامه‌ها در سال جاری، به چهار بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی – هر کدام با یک نسخه رایگان قابل مدیریت – در زیر رسیدم.

طرح رایگان ویژگی برجسته
10 پرس و جو برای هر ابزار در ماه، با 1000 پیشنهاد کلمه کلیدی و 10 تجزیه و تحلیل SERP در هر پرس و جو امتیاز «اولویت» برای تعیین کلمات کلیدی ارزشمند
کاملا رایگان است (اما اگر از تبلیغات گوگل استفاده کنید بیشتر از آن بهره می برید) ویژگی های پیش بینی و برنامه ریزی بودجه
تولید کننده کلمات کلیدی رایگان با حداکثر 150 پیشنهاد کلمه کلیدی. جستجوگر دشواری کلمات کلیدی با نمره دشواری و تجزیه و تحلیل SERP برای 10 نتیجه برتر شامل تحقیق کلمات کلیدی برای یوتیوب، آمازون و بینگ است
10 گزارش تجزیه و تحلیل در روز، 10 کلمه کلیدی ردیابی شده داده های کلمه کلیدی دانه بندی شده
بهترین برای
یک راه حل همه جانبه Moz Keyword
Explorer
تحقیق در مورد کلمات کلیدی پولی Google Keyword
Planner
عرض ابزارهای سئو.رایگان
Ahrefs
متخصصان سئو پیشرفته  

سمروش